Aparaty ruchome – jak o nie dbać?

Dentysta stomatolog Warszawa Ursynów ADENTIS / Informacje i porady / Porady ortodontyczne /

Aparaty ruchome – jak o nie dbać?

3 słowa o higienie aparatów ruchomych i co z tym urządzeniem robić.

  1. Nasze aparaciki przechowujemy ”na sucho” w specjalnym pojemniku, dobrze jak pudełeczko posiada otworki umożliwiające wentylacje powietrza. Uczulam również, aby zawsze kiedy aparat nie jest użytkowany to powinien być w pudełeczku. Proszę nie odkładać do chusteczki. Ponieważ często te chusteczki lądują wraz z zawartością w śmietniku. Zgubiony aparat trzeba ponownie wykonać. Czyli jeśli aparat nie jest użytkowany, należy trzymać go w pudełku wraz z kluczykiem do aktywacji śrub poza zasięgiem małych dzieci oraz zwierząt domowych! Uwaga zwierzęta domowe bardzo lubią aparaty i mogą je pogryźć.
  2. Aparat należy zdjąć na czas posiłków i czyszczenia zębów.
  3. Aparat ruchomy zawsze wkładamy na oczyszczone zęby.
  4. Aparat posiada śrubki do rozkręcania (dzięki temu leczenie ortodontyczne jest aktywne). Na śrubkach może zbierać się najwięcej różnych ,,ciekawych,, rzeczy dlatego istotne jest precyzyjne umycie śrubek, jak również akrylowej płyty aparatu.
  5. Podczas mycia aparatu, aparat trzymamy za akrylową płytę, nigdy za elementy metalowe czyli klamry lub inne dodatkowe rzeczy. Dlaczego? Dlatego, że elementy metalowe mogą ulec deformacji jeżeli będziemy podczas mycia aparatu za nie trzymać.
  6. Aparat należy czyścić pod bieżącą wodą, szczoteczką do zębów (inną niż do mycia zębów, każdorazowo po jego zdjęciu).
  7. Możemy myć aparat mydłem, Nie używamy do mycia aparatu pasty do zębów. Nie należy stosować również do tego celu m.in. rozpuszczalników, chloru, alkoholu, etc. oraz nie umieszczamy aparatu w gorącej wodzie.

Taka ciekawostka. Uczulam rodziców, aby dzieci nie dawały przymierzać swojego aparatu całej klasie. Czyli nie udostępniamy  innym osobom  swojego aparatu. Otrzymane aparaty ortodontyczne są przeznaczone do wyłącznego użytku pacjenta i tylko on powinien je użytkować.

Dzieci jak to dzieci, mają różne pomysły. Aparatem również nie należy się bawić, ponieważ nie jest on zabawką.

Przed każdorazowym założeniem aparatu należy skontrolować czy nie jest on pęknięty lub czy któryś z drucianych elementów nie ułamał się lub zdeformował. W takim przypadku należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Założony na zęby aparat powinien stabilnie do nich przylegać i nie ruszać się i nie bujać na zębach. Aparat powinien być noszony według zaleceń lekarza prowadzącego.

Uwaga ! Aby wyjąć aparat, należy palcami równomiernie podważyć płytę aparatu za boczne klamry. Nie należy zdejmować aparatu ciągnąc za elementy druciane na zębach w przednim odcinku. Ponieważ elementy te mogą się odkształcić co może spowodować, że aparat będzie podrażniał miejsce w którym metalowy element aparatu się odgiął. Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza prowadzącego.

Jeżeli aparat po włożeniu do buzi-  nie trzyma się lub buja się na zębach może być taka sytuacja, że pacjent za szybko rozkręca aparat, a za mało nosi. Wówczas śrubki w aparacie należy skręcić czyli w odwrotną stronę śrubę przesunąć. Ilość obrotów zależna jest od tego, kiedy aparat będzie leżał w buzi stabilnie.

Może być również taka sytuacja że aparat leży za luźno wówczas pacjent bardzo dobrze nosi i aparat jest za mało rozkręcany. Jeżeli lekarz prowadzący powiedział, że możemy rozkręcać częściej aparat – należy rozkręcać częściej śrubki.

Pacjent jest zobowiązany stawiać się na wizyty kontrolne, które są ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta, celem sprawdzenia prawidłowego działania aparatu i kontroli leczenia.

 

dr Aleksandra Gabren