Dentysta stomatolog Warszawa Ursynów ADENTIS / Usługi / Rehabilitacja stawów skroniowo żuchwowych
![]() |
DYSFUNKCJE STAWUSKRONIOWO – ŻUCHWOWEGOSkuteczne leczenie rozpoczyna się od prawidłowej diagnozy. W Adentis opiekę nad pacjentami roztacza dr Aleksandra Gabren Syller mgr Maciej Iwanowski specjalista rehabilitacji |
Leczenie szynami nagryzowymi nazywa się szyno terapią – nie szyno leczeniem. Nie ma możliwości wyleczenia trwałego stawów skroniowo-żuchwowych jakąkolwiek szyną. Szyna służy jedynie do wyeliminowania dolegliwości bólowych, potem należy wprowadzić leczenie – w 90 % powinno to być leczenie ortodontyczne z komponentą protetyczną, a 10 % to leczenie tylko protetyczne.
Leczenie ortodontyczne które jest w stanie wyleczyć staw skroniowo-żuchwowy to jedynie aparaty ortopedyczne, które zmieniają pozycję szczęki do żuchwy, a następnie aparaty ortodontyczne. Same przemieszczenia zębów mogą nie wyleczyć przyczyn.
![]() |
![]() |
Źródło: Esthetic rehabilitation in fixed prosthodontics. Mauro Fradeani
Patologie w stawie skroniowo – żuchwowym (SSŻ) są bardzo powszechnym schorzeniem. Dotyka ona nawet 20-40% ogółu populacji. Objawy tego schorzenia to: ból stawów, ból głowy, , trzaski w stawach, ograniczenie lub utrata otwierania ust i inne.
![]() |
![]() |
![]() |
staw skroniowo-żuchwowy (otwór słuchowy) | krążek stawowy i mięśnie skrzydłowe | mięsień żwacz |
Zaciskanie zębów może doprowadzić do większość powikłań miejscowych, stawowych i ogólnych w narządzie żucia jak i w kręgosłupie. Problematyka nadmiernego napięcia mięśni lub ich dysharmonii (np. przykurcz jednostronny m. skrzydłowego bocznego) w pracy obydwu stawów skroniowo-żuchwowych jest, przyczyną większości problemów bólowych u naszych pacjentów jak również najczęstsza przyczyną dyslokacji krążków stawowych.
Jeżeli budzisz się z obolałymi mięśniami szczęki lub bólem głowy, jest to również sygnał do kontroli w kierunku parafunkcji , które doprowadzają do ścierania zębów. . Siły wyzwalane na powierzchniach żujących u pacjentów mogą być nawet dziesięć razy większe od tych działających podczas normalnych procesów gryzienia i żucia, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń zgryzu oraz w ostateczności do zniszczenia otaczającej ząb kości i tkanki dziąseł. Parafunkcje zwarciowe i niezwarciowe mogą powodować bolesność lub utratę zębów, a czasem zęby są dosłownie częściowo starte. Inną poważną konsekwencją parafunkcji są uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych. Może dojść do patologicznych zmian w obrębie stawu, co powoduje :
Staw skroniowo – żuchwowy jest jedynym ruchomym połączeniem w obrębie czaszki i jednym z najczęściej używanych stawów ciała. Wiąże się to długotrwałym używaniem tego stawu w procesie jedzenia, mówienia jak również śpiewania, żucia gumy, ziewania, zaciskania zębami itp.
![]()
|
Objawy zaburzeń stawu skroniowo – żuchwowego:
|
Schorzenia stawu skroniowo – żuchwowego:
Asymetrie w czaszce powodują rotacje żuchwy , przemieszczenie stawów szczękowych, deformacje czaszki bóle głowy i inne.
Leczenie stawu skroniowo-żuchwowego jest bardzo trudne z powodu jego umiejscowienia. Polega na leczeniu przyczyn powstania dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego i na leczeniu nawyków – parafunkcji.
![]() |
![]() |
Zmiany zwyrodnieniowe w stawie. | Dyslokacja krążka stawowego. |
Przyczyny i następstwa uszkodzenia stawu skroniowo – żuchwowego:
Diagnostyka zaburzeń stawu skroniowo – żuchwowego:
Pantomogram nie pokazuje pełnego urazu stawów skroniowo-żuchwowych, ale widać na nim czy występują jakieś nieprawidłowości
Leczenie zaburzeń stawu skroniowo – żuchwowego:
Czasem pacjent twierdzi, że bolą go wszystkie wypełnienia. Utrzymujący się ból skłania go do szukania pomocy u różnych specjalistów aż w końcu trafia do stomatologa.
Budowa stawu skroniowo-żuchwowego: staw skroniowo – żuchwowy jest stawem parzystym jako jedyny staw pracuje zawsze razem ze stawem strony przeciwnej.
W skład stawu wchodzą:
Podczas opuszczania żuchwy krążek przesuwa się ku przodowi i ku dołowi. Równocześnie z krążkiem przesuwa się wyrostek stawowy głowy żuchwy ( ruch symetryczny ). Podczas przywiedzenia żuchwy ( zamykanie ust ) krążek stawowy i wyrostek kłykciowy wracają do pozycji wyjściowej.
Staw skroniowo- żuchwowy (ssż) jest stawem parzystym i wyjątkowym ze względu na swoją dwupiętrową budowę, która umożliwia wykonywanie złożonych:
Działanie obu stawów jest sprzężone ze sobą i pozwala na jednoczesne wykonywanie wymienionych ruchów.
Wewnętrzne zaburzenia stawów skroniowo- żuchwowych są związane z:
Powodują one niefizjologiczne położenie i nieprawidłowe ruchy krążka stawowego któremu towarzyszą bóle, objawy dźwiękowe i ograniczenie ruchomości żuchwy.
Do innych schorzeń ssż zaliczają się choroba zwyrodnieniowa, urazy i procesy nowotworowe.
Stawy skroniowo-żuchwowe (SSŻ) są najczęściej używanymi stawami w naszym organizmie. Biorą one udział w procesie mówienia, jedzenia, śpiewania i ziewania. W ciągi doby zęby kontaktują się około 30 minut. Głównie podczas przełykania śliny. Nieprawidłowe kontakty zębowe spowodowane np. utratą zębów, bruksizmem powodują powstanie naprężeń w stawach skroniowo żuchwowych co może doprowadzić do choroby okluzyjnej.
Utrata zębów może być spowodowana próchnicą, chorobami dziąseł i nieprawidłową okluzją. Choroba okluzyjna powoduje niszczenie zębów w skutek nieprawidłowych kontaktów zębów szczęki i żuchwy.
W Adentis każdy pacjent za stwierdzonymi zaburzeniami w okluzji, który podejmuje u nas leczenie ma wykonane zdj.
pantomograficzne, zdjęcia aparatem cyfrowym warunków zwarciowych i przeprowadzamy analizę zwarcia za pomocą łuku twarzowego Austryjackiej firmy AmannGirrbach , która jest liderem w dziedzinie tworzenia nowych technologii w stomatologii i protetyce. W ADENTIS analizujemy bardzo szczegółowo układ narządu żucia. Badanie to polega na analizie okluzji i artykulacji (zgryzu) na modelach. Dzięki takiemu podejściu mamy możliwość wykrycia ukrytych nieprawidłowości i przyczyn dolegliwości bólowych, ścierania zębów, pękanięć uzupełnień protetycznych, niszczenia kości przyzębia i zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych.
ŁUK TWARZOWY ARTEX (Przedstawiciel- Natrodent)
Łuk twarzowy Artex umożliwia w bardzo szybki sposób przenieść relację szczękowo czaszkową i szczękowo stawową pacjenta do artykulatora . Dzięki uniwersalnemu transferowi 3-D łuk ten został uznany jako najszybszy i najbardziej praktyczny z urządzeń tego typu występujących na rynku.
Adentis ZAPRASZA