Podścielenie protezy

Problem osiadania protez dotyczy pacjentów użytkujących protezy akrylowe - częściowe i całkowite. Dlatego ten rodzaj protez jest nazywany osiadającymi.

czytaj dalej

Narkoza w stomatologii

Znieczulenie jest działaniem medycznym, polegającym na wprowadzeniu pacjenta w stan bezbolesności przy pomocy bądź to uśpienia, bądź przerwania przepływu impulsów nerwowych (blokady)
czytaj dalej

Normy dotyczące liczby zdjęć zębowych

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2005 r. w sprawie dawek granicznych promieniowania jonizującego (DzU z 3 lutego 2005 r.) dawka graniczna dla osób z ogółu ludności wynosi 1mSv w ciągu roku kalendarzowego, przy czym dla soczewek oczu wynosi 15 mSv, a dla skóry 50 mSv dla dowolnej powierzchni 1cm2 napromienionej części skóry. Dawka ta może być przekroczona w danym roku kalendarzowym, pod warunkiem że w ciągu kolejnych pięciu lat kalendarzowych jej sumaryczna wartość nie przekroczy 5 mSv.

czytaj dalej

Czy warto zainwestować w szczoteczkę soniczną-ultradźwiękową?

Na rynku pojawiły się soniczne (ultradźwiękowe) szczoteczki do zębów, które są godną konkurencją dla szczotek elektrycznych. Ich działanie opiera się na fali dźwiękowej ,która wprowadza szczoteczkę w drgania. Łączy w sobie szczotkowanie z ruchem wymiatającym.

czytaj dalej

Dlaczego warto usuwać kamień i osad?

Z powodu zbyt krótkiego lub nieprawidłowego czyszczenia zębów bakterie, które pozostają na ich powierzchni tworzą początkowo niezauważalny miękki osad zwany płytką nazębną. Dzięki dużej aktywności bakterii i szorstkiej powierzchni płytki jej ilość szybko się powiększa.

czytaj dalej

Zalecenia dla pacjentów używających protezy

Aby noszenie protez poprawiało komfort życia a nie stało się męką, należy przestrzegać pewnych zaleceń. Oto większość z nich...

czytaj dalej

Metody czyszczenia i nitkowania zębów

Nasi drodzy Pacjenci, to Państwo są w 90% swoimi dentystami, dlatego tak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej.

czytaj dalej

Implanty- warto wiedzieć!

Implanty można wszczepiać wszystkim ogólnie zdrowym osobom dorosłym, posiadającym odpowiednią ilość i jakość kości w miejscu planowanego umieszczenia wszczepu:

czytaj dalej

Czym jest próchnica?

Próchnica to choroba infekcyjna. Bakterie powodujące próchnicę żywią się naszym pożywieniem, a w szczególności słodzonymi potrawami i napojami. Przetwarzają one cukier i resztki pożywienie w agresywne kwasy. Bakterie próchnicotwórcze tworzą płytkę nazębną, która ściśle przylega do zębów. Gdy ta płytka nie jest starannie usuwana każdego dnia, wtedy kwasy atakują szkliwo zębów.

czytaj dalej

Wady zgryzu a wady postawy

Najnowsze badania dowiodły, że istnieje ścisły związek między wadami zgryzu a wadami postawy. 

czytaj dalej

Pas Serola - ulotka dla pacjenta

Jak w przypadku każdego stawu, niestabilność krzyżowo-biodrowa powoduje reaktywne usztywnianie się mięśni pełniących rolę stabilizatora stawu, jak też hamowanie ich antagonistów (odruch stawowo-kinetyczny)– można to zmierzyć jako słabość.

czytaj dalej