Dentysta stomatolog Warszawa Ursynów ADENTIS / Usługi / Rehabilitacja stawów skroniowo żuchwowych / Szyna relaksacyjna na zęby
Nie każda szyna leczy! Szyna relaksacyjna jest jak ASPIRYNA 😊 nie leczy przyczyn tylko objawy.
Diagnoza jest najistotniejsza!! |
|
![]() |
Przykładem jest okluzyjna szyna nagryzowa stabilizująca żuchwę. Mechanika działania szyny opiera się na zmianie dotychczasowej okluzji w wyniku czego dochodzi do wyłączenia dotychczasowych odruchów nerwowo-mięśniowych i przywrócenia czynności mięśni narządu żucia.
Szyna wykonywana jest u tych pacjentów , którzy mają nie prawidłowe położenie żuchwy w relacji do szczęki w celu ustabilizowania poprawnego zgryzu. Szyny przyczynają sie do redukcji wartości sił generowanych na powierzchnię stawowe, zmniejszają tym dolegliwości bólowe. Są to szyny bezbarwne.
|
|
|
|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Odpowiednie leczenie zaciskania zębów jest uzależnione od tego, co jest przyczyną problemu. W zależności od stopnia uszkodzenia zębów i jego prawdopodobnej przyczyny, dentysta może zalecić:
![]() |
![]() |
Szyna relaksacyjna | Szyna relaksacyjna na modelu |
Deprogramator ułatwia swobodne przemieszczenie żuchwie w dogodnym kierunku dzięki temu mięśnie nie są zmuszane do ustawienia żuchwy w pozycji narzucanej przez zęby, co powoduje przemieszczenie stawów skroniowych w położenie, które nie powoduje dolegliwości bólowych..
Deprogramator ułatwia swobodne przemieszczenie żuchwie w dogodnym kierunku dzięki temu mięśnie nie są zmuszane do ustawienia żuchwy w pozycji narzucanej przez zęby, co powoduje przemieszczenie stawów skroniowych w położenie, które nie powoduje dolegliwości bólowych.
Deprogramator to system poduszek wodnych mający rozluźnić szczękę. Pacjenci nie powinni raz po raz zagryzać szyny z dużą siłą: zęby powinny spoczywać w sposób swobodny, tak by mięśnie żujące mogły się rozluźnić. Zagryzając Aqualizer™ zbyt mocno można go zniszczyć. Należy go nosić jak najkrócej, tylko by pozbyć się dyskomfortu, albo podczas snu albo w ciągu dnia gdy mamy okresy stresu lub pojawi się ból.
• Ustąpienie bólu potwierdza diagnozę: ból neuro-mięśniowy wywołany lub nasilony złą okluzją. Ustąpienie bólu zwykle pojawia się 5 do 10 minut po włożeniu deprogramator, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z epizodycznym występowaniem bólu.
• Jeśli ból nie ustępuje – nosimy deprogramator bez przerwy przez następne 48 godzin, poza momentami spożywania posiłków czy mycia zębów. Jeśli jego dolegliwości ustąpiły, wskazane jest leczenie okluzyjne.
![]() |
![]() |
Zapisujemy lub zapamiętujemy wszystkie objawy dotyczące noszenia szyny na wizycie u stomatologa proszę o szczegółowy opis, dotyczący objawów po noszeniu szyny.
• Tymczasowa szyna uśmierzająca ból
Pozbywamy się ostrego bólu zalecając noszenie przez nie więcej niż 8 godzin w ciągu doby. Jeśli to konieczne, szyna może być noszony prawie cały czas przez pierwszy dzień lub dwa.
Zakładamy szynę gdy pojawia się ból mięśniowy w szczęce, głowie, szyi, barkach lub gdy czuje, że ból się niebawem znowu pojawi. Nosić dwa razy dłużej niż trwa ustąpienie bólu lub zdejmować minimum po 20 minutach, następnie wyjąć Aqualizer™ aż do momentu, gdy objawy ponownie się pojawią
• Deprogramator wskazany jest przy ciężkim bruksizmie, tylko jako narzędzie tzw. biofeedbacku, mające złamać nawyk zaciskania i/lub zgrzytania. Jeśli dojdzie w ciągu paru godzin lub paru nocy do zniszczenia szyny to mamy do czynienia z tzw. parafunkcjonalnym brukserem/zaciskaczem. Aqualizer w takim przypadku nie wystarczy. Należy wykonać inną szynę.
Pomaga zredukować intensywność odruchowej aktywności mięśni w trakcie zaciskania i zgrzytania zębami. Nadaktywność mięśni jest źródłem bólu. Z chwilą ograniczenia intensywnych skurczów mięśniowych przez szynę NTI znika możliwość zgrzytania lub zaciskania zębów, a tym samym zanikają te charakterystyczne objawy.
Jak wygląda przebieg leczenia? – oto uproszczony schemat:
Zastosowanie NTI łączy się ze wszystkimi sytuacjami, w których należy zredukować mięśniowy składnik siły. Leczenie napięciowych bólów głowy, migrenowych bólów głowy pochodzenia napięciowego, zaburzeń czynnościowych stawów skroniowo-żuchwowych, bruksizmów (zgrzytanie zębami); redukcja przeciążeń powodujących pękanie szkliwa zębów, profilaktyka w leczeniu ubytków klasy 5, leczenie przedprotetyczne, ustalenie prawidłowego zwarcia (deprogramowanie zwarcia nawykowego), odciążenia przy leczeniu braków skrzydłowych podczas leczenia implantologicznego, leczenie pourazowe, itp.
4 z 10 Polaków zaciska szczęki lub zgrzyta zębami w trakcie snu. Wskutek intensywnych skurczów mięśniowych, podczas zgrzytania zębami, pojawia się BÓL.
Jeśli doskwiera Ci chroniczny ból głowy lub migrena, to najprawdopodobniej zaciskasz też zęby.
Ciekawe jest to, że zaciskanie zębów występuje głównie w nocy i jest ono zupełnie nieświadome, jeśli nie towarzyszy mu zgrzytanie zębami, to nie dochodzi do urazu zębów. Dlatego też ta przyczyna bólu głowy może łatwo umknąć uwadze lekarza, lekarza stomatologa czy też samej cierpiącej osoby. Rozwiązanie, które proponujemy to mała, przezroczysta szyna umieszczana na przednich zębach (siekaczach), tzw. „szyna na siekacze”.
Przede wszystkim należy zwalczać przyczynę, a nie skutek.
Jeden z tych ciężko pracujących mięśni to mięsień skroniowy, zlokalizowany po obu stronach głowy. Mięsni skroniowych używamy głownie podczas żucia lub zamykania ust. Zaciskając lub zgrzytając zębami mięsnie te napinają się z ogromną siłą, co obciąża stawy skroniowo-żuchwowe, mięśnie karku oraz same zęby. Wraz ze stopniowym narastaniem przeciążeń dochodzi do powstania wymienionych form objawów dających cały szereg różnych dolegliwości.
Oprócz zmniejszenia bólu głowy, karku i szczęk możesz spodziewać się następujących pozytywnych efektów:
• Jeśli źródłem Twoich dolegliwości jest głownie zgrzytanie lub zaciskanie zębów nocą, odczujesz poprawę jakości snu, a także zauważysz, że jesteś bardziej wypoczęty
• Jeśli bierzesz tabletki przeciwko porannemu bólowi głowy, migrenie, bolesności karku, szczęk i innego rodzaju bólu związanego mimowolnym zaciskaniem zębów, zmniejszy się potrzeba dalszego przyjmowania leków.
• Jeśli zdarza Ci się zaciskać mocno szczęki w ciągu dnia, będziesz odtąd świadomy tej czynności, a tym samym łatwiej będzie Ci jej unikać.
• Po uzyskaniu przez szynę NTI pełnego efektu pojawi się uczucie zwiększonego rozluźnienia mięśni, co dodatkowo poprawia jej skuteczność. Odczujesz wtedy większy relaks, a także mniejsze napięcie mięśni oraz stawów skroniowo-żuchwowych.
Przede wszystkim należy zwalczać przyczynę, a nie skutek.