Dentysta stomatolog Warszawa Ursynów ADENTIS / Usługi / Rehabilitacja stawów skroniowo żuchwowych / Starte zęby – zaciskanie zębów, bruksizm
Ścieranie się zębów uważane jest za zjawisko fizjologiczne ciągłe i nieodwracalne zachodzącym wraz z wiekiem przy prawidłowej funkcji żucia. Wynosi ono około 65nm na rok. W warunkach prawidłowego zgryzu starciu najszybciej ulega kieł a potem siekacze. Starcie patologiczne jest nadmierną, nietypową i nieadekwatną do wieku utratą tkanek twardych z powodów niepróchnicowych. Może dotyczyć pojedynczych zębów, ich grup lub całości uzębienia.
Patologiczne starcie zębów można obok miażdżycy, cukrzycy i nadciśnienia uznać za chorobę cywilizacyjną.
Coraz większy odsetek ludności zmaga się z tym problemem.
Ścieranie zębów dzielimy na:
Ścieranie zębów może dotyczyć zębów przednich lub bocznych. (wg Jose dos Santos „Occlusion – Principles &Treatment”)
Konsekwencje zaciskania na zębach przednich:
pzaciskania na zębach tylnych:
Kluczowe znaczenie w stomatologii XXI wieku na profilaktyka i leczenie zaciskania szczęk oraz jego powikłań, ponieważ jest to obecnie głównie występująca parafunkcja zwarciowa, która niszczy cały układ stomatognatyczny.
Układ stomatognatyczny – zespół morfologiczno-czynnościowy tkanek i narządów w obrębie jamy ustnej i twarzoczaszki stanowiący funkcjonalną całość i biorący udział w pobieraniu pokarmu (żuciu, wstępnemu trawieniu i połykaniu), artykulacji dźwięków, oddychaniu i wyrażaniu emocji.
Należą do niego:
znajdujące się pod kontrolą ośrodkowego układu nerwowego.
Występują dwie parafunkcje zwarciowe:
Występują również parafunkcje niezwarciowych, zarówno w diagnostyce jak i w leczeniu zespołu dysfunkcji narządu żucia, mogą być jedyną z przyczyn trudności w leczeniu i powodować występowanie nawrotów objawów. Obserwacje kliniczne ostatnich lat wskazują, że do leczenia z powodu dysfunkcji narządu żucia coraz częściej zgłaszają się chorzy poniżej 18 roku życia.
Natomiast bruksizm jest schorzeniem o złożonym podłożu psychologicznym, somatycznym z komponentą okluzyjną.
U wielu osób zaciskanie zębów jest nieuświadomionym nawykiem. Osoby te mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z występujących u nich zaburzeń, dopóki ktoś nie powie im, że podczas snu głośno zgrzytają zębami. U innych osób rutynowa kontrola dentystyczna wykazuje, że zęby są starte lub szkliwo na nich jest zniszczone.
Siły jakie działają w jamie ustnej są tak duże , że jeżeli cały układ stomatognatyczny (zęby, mięśnie, kość) nie jest w równowadze doprowadza to do niszczenie. Można temu zaradzić jedynie poprzez odbudowanie całego układu ,nie pojedynczego zęba. Jedynie leczenie interdyscyplinarne może zabezpieczyć zęby.
Starcie patologiczne zębów | Starcie patologiczne zębów |
Starcie lewego siekacza centralnego górnego spowodowane zgrzytaniem zębami.
Według niektórych statystyk aż 7 z 10 osób cierpi na dolegliwości związane z zaciskaniem zębów. Zaciskanie szczęk jest odruchem parafunkcjonalnym. Nie jest postrzegany jako zły nawyk. Kontakty zębowe powstaja jedynie podczas czynności połykania pokarmów lub przełykania śliny. Czynność połykania śliny odbywa się z częstotliwością 1500-2000 razy na 24 godziny. Podczas dnia kontakty zębowe są więc krótkie, około 30 minut na dobę.
Cała reszta kontaktów między zębowych jest patologią, która może doprowadzić do:
Do objawów zaciskania zębów zaliczamy:
Patologiczny przerost mięśnia żwacza spowodowany nadmiernym zaciskaniem zębów.
Odpowiednie leczenie jest uzależnione od tego, co jest przyczyną problemu. Po zadaniu odpowiednich pytań i zbadaniu zębów dentysta może pomóc w określeniu potencjalnego źródła choroby. W zależności od stopnia uszkodzenia zębów i jego prawdopodobnej przyczyny, dentysta może zalecić:
Szyna relaksacyjna | Szyna relaksacyjna na modelu |
Przede wszystkim należy zwalczać przyczynę, a nie skutek.
ADENTIS ZAPRASZA