tło

  Umów się na konsultację

  Czym jest próchnica?

  Próchnica to choroba infekcyjna.

  Bakterie powodujące próchnicę żywią się naszym pożywieniem, a w szczególności słodzonymi potrawami i napojami. Przetwarzają one cukier i resztki pożywienie w agresywne kwasy. Bakterie próchnico twórcze tworzą płytkę nazębną, która ściśle przylega do zębów. Gdy ta płytka nie jest starannie usuwana każdego dnia, wtedy kwasy atakują szkliwo zębów.

  Próchnica na powierzchniach stycznych – zachęcamy na systematycznego używania nici dentystycznych.

   

  porady próchnica porady próchnica porady próchnica

   

  Próchnica powierzchni stycznych widoczna w jamie ustnej

  Próchnica powierzchni stycznych Próchnica powierzchni stycznych

   

  Próchnica powierzchni stycznych wykryta na RTG punktowym zęba.

  Pierwszymi oznakami próchnicy są białe, kredowe plamy. Dla nie wytrenowanego oka plamy te są trudne do rozpoznania. Jedynym pewnym sposobem jest wykonanie zdjęcia promieniami rentgena. Na tym etapie rozwoju próchnicy powierzchnia szkliwa zębów jest jeszcze nienaruszona. Dlatego w ADENTIS każdy pacjent ma wykonane zdjęcie pantomograficzne w celu trafnej i bezbłędnej diagnozy.
  Początkowo  ogniska próchnicy znajdują się w bruzdach zęba, gdzie warstwa szkliwa jest znikoma co pozwala bakterią na szybką demineralizację szkliwa a w konsekwencji próchnicę zęba. Z czasem ogniska próchnicowe przenoszą się na powierzchnię styczną zębów, gdzie ma miejsce stałe zaleganie pożywienia, doprowadza do fermentacji zalegających tam resztek i rozwoju bakterii. Aby zapobiegać rozwojowi bakterii w tej okolicy zalecamy po każdym jedzeniu używać nici dentystycznych (polecamy ORAL-B).

   

  dr Aleksandra Gabren