Dentysta stomatolog Warszawa Ursynów ADENTIS / Informacje i porady / Porady ortodontyczne / Profilaktyka dzieci – kształtowanie zdrowych nawyków
Profilaktyka dzieci – kształtowanie zdrowych nawyków
Profilaktyka wad zgryzu, wad wymowy i wad postawy.
Epidemia wad zgryzu i postawy
MOC prawidłowego żucia i oddychania.
Kształtować dobre nawyki to jest cel ortodoncji funkcjonalnej! Zdrowie to gra strategiczna – zacznij od drobnych i podstawowych rzeczy. Prawidłowe jedzenie i oddychanie ma wielką MOC‼️
To jest rehabilitacja narządu żucia każdego dnia i w każdej minucie. Nasze maluchy potrzebują wsparcia. Zdrowie to rzecz dynamiczna nie ma gwarancji, na zdrowie jeżeli sami o nie nie zadbamy. Ortodonta nie musi znać strategicznie jak postępować przy rehabilitacji stomatologicznej z mięśniami u pacjenta, ale diagnostycznie powinien umieć zdiagnozować nieprawidłowości i skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty.
Żucie to aktywność fizyczna, której trzeba nauczyć się od najmłodszych lat. Tak jak uczymy się mówić i pisać. Musimy nauczyć się prawidłowo żuć. Żucie jest bardzo istotne dla rozwoju fizycznego, psychicznego dziecka i prawidłowego rozwoju szczęki. Opóźnienie w rozwoju tej funkcji może nastąpić poprzez nieprawidłowe nawyki żywieniowe np. papkowata dieta, stosowanie zbyt długo butelki zamiast łyżki, niewielka podaż stałej i twardej żywności. Uwaga dzieci umieją świetnie manipulować i wymuszać preferowaną żywności przetworzoną przemysłowo. Nieprawidłowe nawyki, takie jak stosowanie smoczków i ssania palca również wpływa na nieprawidłowy rozwój twarzoczaszki. Coraz częściej do mojego gabinetu zgłaszają się dzieci, u których widać zmianę napięcia mięśni w obrębie ust i nieprawidłowości zębowe. W związku z tym ważnym elementem są prawidłowe nawyki żywieniowe. Gryzienie twardych pokarmów i miażdżenie jedzenia zapewnia niezbędny impuls do wzrostu kości szczęki, który jest jednym z elementów profilaktyki wady zgryzu i postawy.
TWARZ się zapada? NOS się wykrzywia? Twój język jest Twoim wrogiem! KONSEKWENCJE będą na całe życie.
PROFILAKTYKA wad zgryzu, postawy i wymowy TO PRAWIDŁOWA POZYCJA JĘZYKA przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku.
Zdrowie Twojego dziecka w zasięgu Twojej ręki. Co to takiego jest pozycja spoczynkowa języka ? Gdzie jest Twój język przez cały czas, kiedy nie pracuje? Z punku widzenia ortodontycznego – język jest najlepszym fizjologicznym aparatem ortodontycznym. Jego położenie na podniebieniu zapewnia m. in. prawidłowy rozwój szczęki, wówczas szczęka przyjmuje kształt litery U. Natomiast jeżeli język leży na dole (czyli na żuchwie) szczeka może zmienić swój kształt na literę V. Nieprawidłowe ułożenie języka zmienia też tor oddechowy.
Atomowy nawyk i błahy problem. CZYŻBY? Dysfunkcja języka może wydawać się błahym problemem.
Nie lekceważ jednak siły i potęgi języka. Język to najsilniejszy mięsień w organizmie.
Nawyk to najsilniejsze nasze przyzwyczajenie. Połączenie tych dwóch rzeczy może mieć destrukcyjny wpływ na rozwój Twojego dziecka.
Tłoczenie języka między zęby uniemożliwia wykształcenie prawidłowej okluzji, ponieważ język, który jest między zębami blokuje wyrośnięcie zębów.
Jeżeli terapia u logopedy nie przynosi oczekiwanych rezultatów, warto zastanowić się nad alternatywnym rozwiązaniem.
Blokada na język może okazać się słusznym rozwiązaniem tego nie korzystnego układu sił w ja mnie ustnej. Nie zapominajcie jednak o ćwiczeniach języka!
Sama blokada nie wyeliminuje naszego problemu.
Zwracaj uwagę na drobiazgi- Twoje dziecko uśmiecha się asymetrycznie – NIE CZEKAJ REAGUJ
Proste rzeczy są najtrudniejsze! Z miłości do dzieci ♥️
Epidemia wad wymowy i zgryzu ‼️
MOC prawidłowego żucia i oddychania
MOC prawidłowych nawyków.
Oddychanie przez usta. Błahy problem?
Mało kto pewnie zwraca uwagę na to czy usta dziecka są otwarte czy zamknięte.
Jeżeli oddychanie przez usta jest spowodowane nawykiem, można wspomóc się PLASTERKIEM
Ćwiczymy mięsień okrężny ust z logopedą i fizjoterapeutą i w domu. Nieprawidłowa funkcja czyli oddychanie przez usta zaburzyły prawidłowy wzrost twarzoczaszki.
Czy to jest istotne?
Tych NIEprawidłowości jest o wiele więcej (zgłoś się na konsultacje do logopedy).
Nie czekaj REAGUJ
Zadbaj o prawidłowy rozwój swojego dziecka od najmłodszych lat. Proste ćwiczenia wykonywane codziennie mogą sprawić cuda.
Rehabilitacja stomatologiczna to profilaktyka wad zgryzu i postawy.
Kształtować dobre nawyki to jest cel ortodoncji funkcjonalnej‼️ Zachęcam do wspierania rodziców i informowania, jaki destrukcyjny wpływ na rozwój dziecka ma nieprawidłowe jedzenie i oddychania i wyręczanie dzieci z podstawowych czynności (wiązanie butów, zakładanie butów, sprzątanie po sobie, eliminowanie twardych produktów z diety, etc. Pomaganie w każdej sekundzie, jeżeli dziecko się zatrzyma na chwilę z miłości do dzieci. Zdrowie to gra strategiczna- zacznij od drobnych i podstawowych rzeczy. Prawidłowe jedzenie i oddychanie ma wielką MOC‼️ To jest rehabilitacja narządu żucia każdego dnia i w każdej minucie. Nasze maluchy potrzebują wsparcia. Zdrowie to rzecz dynamiczna nie ma gwarancji, na zdrowie jeżeli sami o nie nie zadbamy. Ortodonta nie musi znać strategicznie jak postępować przy rehabilitacji stomatologicznej z mięśniami u pacjenta, ale diagnostycznie powinien umieć zdiagnozować nieprawidłowości i skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty.
Zaskoczeni? Jaki jest ciężar wpatrywania się w smartfona?
Ten ciężar to konsekwencje psychologiczne i strukturalne. Czy od smartfona nasze dzieci mogą być bardziej pobudzone?
Czy smartfon może być przyczyną wad zgryzu, bólu kręgosłupa i głowy?
Ile godzin spędza Twój maluch przed telefonem? PROFILAKTYKA- to zapobieganie! Ortodoncją funkcjonalna TO zmiana nieprawidłowych nawyków. Chaos mięśni i struktur nie jest akceptowany przez zęby. Nie można zaburzać równowagi sił w jamie ustnej. Ponieważ zęby wówczas są podatne na niekorzystne zmiany co doprowadza m.in. 1. do wady zgryzu 2. nieprawidłowego wyrzynania zębów 3. starcia zębów 4. do TMD (bóle stawów szczękowych, bóle głowy) co zdążą się coraz częściej u dzieci UWAGA: Profilaktyka jest lepsza, zdrowsza i tańsza niż leczenie. Zmieniasz swoje nawyki, zmieniasz całe swoje życie.
Leczenie ortodontyczne to współpraca specjalistów, ale też współpraca lekarza z pacjentem.
Jeżeli drogi pacjencie zmieniasz swoje życie – zmieniasz funkcje, która wpłynie na Twoje zęby.
Jeżeli Twoja wada zgryzu zostanie wyleczona, ale nieprawidłowe nawyki pozostaną – wada będzie nawracać.
Żadna stała retencja (aparaty retencyjne) nie są w stanie utrzymać efektów leczenia. Jeżeli sam sobie nie pomożesz, sam sobie zaszkodzisz. Zadbaj o swoje zdrowie – ja zadbam o Twoje zęby. @pediatranazdrowie
dr Aleksandra Gabren