Metody czyszczenia i nitkowania zębów

Dentysta stomatolog Warszawa Ursynów ADENTIS / Informacje i porady / Porady stomatologiczne /

My jedynie możemy Państwu pomóc.  To jak Państwo stosują się do naszych zaleceń i sugestii pozwoli nam wspólnie zadbać o  Państwa zdrowy i piękny uśmiech.

Zapraszamy na wizyty kontrolne raz na 6 miesięcy i przestrzeganie higieny jamy ustnej.

Każdy pacjent ma w ADENTIS  ma przedstawiony indywidualny instruktaż higieny jamy ustnej.

 

usuwanie kamienia

Prawidłowa technika szczotkowania zębów jest niezwykle istotna dla skuteczności higieny jamy ustnej. Powinno się zdecydowanie unikać szczotkowania poziomego.

W ten sposób, łagodnie, ale dokładnie usuniesz resztki jedzenia oraz płytkę nazębną.

 

 

czyszczenie zębów czyszczenie zębów mycie zębów

 

Zęby boczne myjemy od strony policzka, języka i na koniec górną powierzchnię zębów.

Szczotkuj zęby metodycznie: zacznij od powierzchni zewnętrznych, potem przejdź do powierzchni wewnętrznych, a na końcu wyszczotkuj powierzchnie żujące. Zawsze zaczynaj od wyszczotkowania zębów z tyłu, ponieważ najtrudniej je wyczyścić.

Aby wyczyścić wewnętrzne powierzchnie górnych zębów przednich, ustaw szczoteczkę pionowo i umieść włókna na granicy zębów i dziąsła. Wykonuj ruchy wymiatające szczoteczką do dołu w kierunku od dziąsła do końców zębów. W ten sam sposób szczotkuj powierzchnie wewnętrzne dolnych zębów, ale tym razem wykonuj ruchy wymiatające do góry.

 

czyszczenie zębów mycie zębów

 

Zęby przednie myjemy od wewnątrz, od zewnątrz i na koniec nitkujemy.

 

 

szczoteczki międzyzębowe  Szczoteczki międzyzębowe

                                                  Szczoteczki międzyzębowe.

 

 

 

Stan zapalny dziąseł Wybarwiona płytka bakteryjna
Stan zapalny dziąseł. Wybarwiona płytka bakteryjna.

 

Zalegająca płytka bakteryjna Wybarwiona płytka bakteryjna
 Zalegająca płytka bakteryjna. Wybarwiona płytka bakteryjna.

 

Nitkowanie zębów

nitkowanie zębów

Przy pomocy szczoteczki do zębów możemy wyczyścić jedynie 3 z 5 powierzchni naszych zębów. Pozostałe dwie (pomiędzy zębami), mimo dokładnego szczotkowania, pozostają nie oczyszczone.
Przestrzenie między zębami to miejsce, gdzie zazwyczaj rozwija się próchnica . Miejsca te są trudno dostępne i nie da się ich oczyścić szczoteczką. Pozostaje w nich sporo resztek pokarmu oraz gromadzi się płytka nazębna, które blokują dostęp tlenu, ułatwiając rozwój bakterii beztlenowych, odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy.

Nitkowanie to również natlenienie powierzchni stycznych co powoduje niszczenie bakterii beztlenowych.
Próchnica w przestrzeniach między zębowych pozostaje długo niezauważona co może  doprowadzić  do chorób miazgi zęba. Po pewnym czasie konieczne jest już leczenie kanałowe. Wypełnienie na powierzchni stycznej nie zabezpiecza przed ponownym wystąpieniem próchnicy, może pojawić się próchnica wtórna pod wypełnieniem. Dlatego odpowiednia higiena zębów zabezpiecza przed inwazyjnymi zabiegami stomatologicznymi.

 

 Próchnica wtórna pod wypełnieniem Estetyczne wypełnienie zęba
 Próchnica wtórna pod wypełnieniem  Estetyczne wypełnienie zęba

 

Do czyszczenia miejsc, gdzie nie dociera szczoteczka należy koniecznie używać nici dentystycznych. To jedyny sposób, aby dokładnie oczyścić ciasne przestrzenie między zębowe.

Wyróżniamy dwa podstawowe typy nici:

  •  standardowe – do czyszczenia przestrzeni między zębowych w obrębie zębów własnych,
  •  specjalistyczne – dla osób z uzupełnieniami protetycznymi. Czyszczenie przestrzeni między zębowych nitką dentystyczną

nitkowanie zębówWyciągnij około 50 cm nitki dentystycznej –z pojemnika, urwij odmierzony kawałek, zawiń wokół środkowych palców i przytrzymaj mocno kciukami (przy czyszczeniu górnej szczęki) lub palcami wskazującymi (przy czyszczeniu dolnej szczęki).

 

nitkowanie zębówDelikatnymi ruchami wprowadź nitkę między zęby. Uformuj nitkę w kształcie litery U w połowie zęba i czyść jego powierzchnię ruchami góra-dół. Następnie wyczyść w ten sam sposób powierzchnię styczną sąsiedniego zęba.

nitkowanie zębówPo każdym posiłku pomiędzy zębami zostają resztki jedzenia, które nie usunięte gniją, fermentują, przyczyniając się do ataku bakterii na powierzchnie zęba, co powoduje demineralizację szkliwa a w efekcie ubytki próchnicowe w przestrzeniach międzyzębowych.

 

 

Nici Oral-B Essential Floss™ oczyszcza miejsca, do których nie może dotrzeć szczoteczka. Jej specjalnie zaprojektowane włókno pokrywa powłoka polimerowa, co sprawia, że usuwanie płytki przebiega bez większego wysiłku. Oral-B EssentialFloss™ nie strzępi się i nie przerywa. Łatwo ją wsunąć w przestrzenie między zębowe.
Cechy produktu:
• Specjalna budowa włókna, pozwala łatwo wsunąć nić między zęby
• Włókna nie strzępią się i nie przerywają – dla Twojego bezpieczeństwa i komfortu
• Nić jest nawoskowana, co dodatkowo ułatwia wsuwanie jej między zęby
• Dostępna w smaku miętowym

Ubytek próchnicowy na powierzchni stycznej
Ubytek próchnicowy na powierzchni stycznej , spowodowany nie nitkowaniem zębów.

 

Bardzo pomocne w utrzymaniu prawidłowej higieny jest irygator – urządzenie pomagające utrzymać zdrowe zęby i dziąsła oraz usunąć resztki pożywienia i bakterii z tych przestrzeni jamy ustnej, do których normalne środki do płukania i czyszczenia nie mogą dotrzeć. W celu zwiększenia efektywności irygatora, można stosować dowolny płyn do płukania jamy ustnej lub roztwór antybakteryjny zalecony przez stomatologa. Irygator jest idealny do czyszczenia przestrzeni wokół aparatów stałych, koron i mostów. Może posiadać różne końcówki, więc może być używany przez całą rodzinę. Polecamy również szczotki elektryczne lub soniczne, w porównaniu ze szczotkami manualnymi są bardziej skuteczne w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.

 

dr Aleksandra Gabren